Šoti mägiveis (Highland cattle, Hc) pärineb Šotimaalt Highlandi piirkonnast. Šoti mägiveis on tõuraamatusse märgitud vanima veisetõuna maailmas. Nad on aastasadu Šotimaa rasketes elutingimustes kidurakasvulistel karjamaadel kaua vastu pidanud. Külmad ilmastikuolud on soodustanud omapärase kahekordse karvkatte moodustumist, mille aluskarv on väga tihe ja pealiskarv märkimisväärselt pikk.

Täiskasvanud pullide kehamass on kuni 800 kg ja lehmadel kuni 500 kg. Pullvasikate keskmine sünnimass 30 kg ja lehmvasikatel 27 kg. Aastavanuste noorpullide kehamass 306 kg ja lehmikutel 249 kg.

Värvuselt on loomad tavaliselt kuldpruunid, kuid on ka kollaseid, valgeid ja musti. Veiste omapäraks on pikad laiali asetsevad sarved. Nende loomulik kasvukiirus on suhteliselt aeglane. Nad on pikaealised, lehmade keskmine esmaspoegimisiga on soomlaste andmetel 37 kuud, nad võivad poegida veel ka 18 aasta vanuselt. Lehmade poegimine on kerge, nende emaomadused suurepärased.

Veised on sööda suhtes vähenõudlikud, söövad piltlikult öeldes kõike, mis kasvab.

Vana-Veski Puhkekeskuse sõpradele veistele maitseb eriti leib, õunad, kapsas ja porgand. Nad on väga uudishimulikud, sõbralikud ja rahulikud. Ei tasu ehmatada, kui leivapuru jääb taskusse ja nad püüavad seda oma pika keelega iga hinna eest kätte saada, surudes oma suured sarved ja pea vastu sind.
Kui soovid veiseid vaatama tulla, võta julgelt ühendust!


IMG 8943  IMG 2598  IMG 3439